Chroń się przed nadmiarem słońca.

Chroń się przed nadmiarem słońca.
Latem wielu z nas spędza wolny czas na wakacjach, w ogrodzie, na plaży. Część z nas pracuje na zewnątrz w słońcu. W okresie letnim pamiętajcie zawsze o kremach z jak największym filtrem.
Większość z nas doświadczyła już schodzącej skóry z ramion i karku. Część pacjentów trafiających do naszego gabinetu mówi o wielokrotnych poparzeniach w mniejszym lub większym stopniu, których doświadczyli w dzieciństwie i jako osoby dorosłe.
Kilkugodzinne przebywanie na słońcu zwłaszcza u osób o bardzo jasnej karnacji może doprowadzić do poparzenia skóry drugiego stopnia. Są to nieodwracalne zmiany, które mogą pozostawić blizny i przebarwienia. Poparzenie posłoneczne skóry jest też istotnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie ryzyka wystąpienia raka skóry.
Promieniowanie słoneczne to dwa rodzaje promieni;
Promienie UVB – nagrzewają skórę, odczuwamy je jako grzejące, miłe ciepło. UVB odpowiedzialne za poparzenie słoneczne, uszkadzają naskórek i są przyczyną zmian genetycznych w strukturze DNA, co może prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego raka – czerniaka.
Promienie UVA – nie odczuwamy ich praktycznie, ale za to widzimy negatywne efekty ich działania. UVA odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Docierają one głęboko do tkanki podskórnej, uszkadzają włókna kolagenu i elastyny bezpowrotnie zmieniając strukturę DNA tkanki skóry.
Stosowanie kremów z filtrem zabezpieczy nas nie tylko przed poparzeniem i zagrożeniem rozwoju raka skóry ale też przed objawami starzenia się skóry.
Jaki stosować faktor filtru przebywając na słońcu?
Istnieje klasyfikacja wszystkich rodzajów skóry pod kątem ich karnacji, która określa też podatność na opalanie i poparzenia.
Fototyp 1: karnacja blada i rude włosy, skłonność do częstych poparzeń, opalenizna lekka
Fototyp 2: karnacja jasna, włosy jasny blond, dość częste poparzenia, opalenizna czerwona lub lekka
Fototyp 3A: karnacja jasna, włosy złoty blond, sporadyczne poparzenia, opalenizna na jasny brąz
Fototyp 3B: karnacja oliwkowa, włosy jasny brąz, rzadkie poparzenia, opalenizna złota
Fototyp 4: karnacja ciemna, włosy ciemny brąz, brak poparzeń słonecznych, opalenizna ciemna,
Fototyp 5: karnacja bardzo ciemna, włosy czarne, , brak poparzeń słonecznych, opalenizna bardzo ciemna.
Jak stosować filtry w zależności od fototypu?
Najczęściej spotykanym oznaczeniem spotykanym na opakowaniach kremów z filtrem jest SPF — Sun Protection Factor. Na kremach można też jednak znaleźć symbole: LSF (niemiecki), IP (francuski), FP, SF, BF, UVB.
Jak rozpoznać najmocniejszą ochronę. Zasada jest prosta im wyższy wskaźnik tym wyższa ochrona. Najpopularniejszy wskaźnik SPF powinien być stosowany wg zasady;
fototyp 1 i 2 — filtry 50-60,
fototyp 3A, 3B – filtry 15-50,
fototyp 4 i 5 — filtry 5-15.
Nie wierzcie jednak nigdy w zapewnienia producentów i oznaczenia typu SPV 50+ lub o całodziennej ochronie. To tylko triki marketingowe i zachęcanie do zakupu danego produktu. Takie oznaczenia zabronione są już w części krajów ale w dalszym ciągu firmy kosmetyczne stosują takie chwyty. Krem z filtrem działa maksymalnie godzinę i musi być nakładany za każdym razem po wyjściu z wody, po wytarciu się ręcznikiem lub po spoceniu się. Zmoczona skóra, mokra koszulka i szyba nie zabezpieczają przed promieniowaniem słonecznym. Nawet jednorazowe poparzenie słoneczne zwiększa wielokrotnie ryzyko wystąpienia raka skóry.
W praktyce aby krem z filtrem działał należy stosować go co 15 -60 minut w zależności od naszej aktywności i sposobu ubrania się.
Pamiętajcie też o tym, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale i dla oczu, zwłaszcza promieniowanie UVA. Szkodliwe promieniowanie UVA może wywołać zaćmę fotochemiczną – zmętnienie soczewki i gorsze widzenie. Promienie UVB z kolei mogą wywołać zapalenie spojówki i rogówki.
Warto też pamiętać, że promienie słoneczne szybko uszkadzają najdelikatniejszą skórę wokół oczu, przyspieszając tworzenie się zmarszczek. Zabezpieczeniem oczu i okolicy oka jest bezwzględne noszenie okularów z UV400. Tanie okulary sprzedawane na straganach nie mają żadnych filtrów w szkłach lub zabezpieczają tylko częściowo.