Co może kryć się pod znamieniem?

14.07 2017

Co może kryć się pod znamieniem?

Artyści graficy włączają się w walkę z najgroźniejszym rakiem skóry – czerniakiem. Opublikowana kampania potworów kryjących się w naszej skórze ma zachęcić do regularnych badań wideodermatoskopowych znamion i samokontroli znamion. Coraz więcej firm, artystów i aktorów oraz szerokie środowisko medyczne kładzie nacisk na regularne badania oraz prewencję raka skóry.

To co może wydawać nam się na powierzchni skóry tylko niewinną plamą która pojawiła się na naszej skórze albo mamy ją od wielu lat może kryć w sobie potwora – czarniaka.
Wielokrotnie słyszałam poglądy na temat zmian które pojawiają się w naszym ciele „lepiej tego nie ruszać, o może rozwinąć się w raka”. Nie ma bardziej szkodliwego poglądu i bardziej mylnej teorii !!!
Nawet tak straszny rak skóry jak czerniak jest praktycznie całkowicie wyleczalny pod warunkiem jednak wczesnego wykrycia, właściwego zdiagnozowania i skutecznego leczenia.
Po zakończeniu wakacji każdy z nas powinien dokładnie sprawdzić swoje znamiona, jeśli którekolwiek z nich budzi waszą wątpliwość, powiększyło się, zmieniło swój kształt lub kolor, otoczyło się czerwoną obwódką, jest nieregularne, ma średnicę większą nim 6 mm, zbadaj je koniecznie.
Każdy lekarz może przeprowadzić wstępną diagnostykę znamion i w razie wątpliwości skierować pacjenta do specjalisty dermatologa. Jeśli jednak chcecie mieć całkowitą pewność i dostęp do najlepszej diagnostyki, udajcie się na kontrolę do lekarza dermatologa dysponującego wideodermatoskopem. Takie badanie rozpozna nawet bardzo wczesne zmiany przednowotworowe oraz nowotwory bezbarwne. Niestety nie każdy rak skóry jest ciemny (czarny) jak sugeruje to nazwa i jak myśli większość osób.
Nie pozwól rozwijać się potworowi w twojej skórze. Jeśli chcesz przeczytać więcej o badaniu wideodermatoskopowym zajrzyj tutaj – wideodermatoskop.