Skuteczne leczenie trądziku

25.10 2017

Skuteczne leczenie trądziku

Skuteczne leczenie trądziku wymaga w pierwszej kolejności podjęcia decyzji o leczeniu i porzuceniu myśli o domowych sposobach radzenia sobie z tym problemem. Wszystkie preparaty polecane na trądzik w reklamach mogą pomóc w oczyszczaniu skóry lub łagodzeniu jego objawów.

 Niestety prawdziwe leczenie wymaga kuracji pod okiem doświadczonego lekarza dermatologa, czasu, cierpliwości i wyrzeczeń. Należy też dodać, że skuteczne leczenie udaje się w około 90 % przypadków, co więcej nie jesteśmy w stanie w żaden sposób określić czy ktoś jest w jednej lub drugiej grupie. Nie istnieją testy ani badania mogące potwierdzić szansę na wyleczenie. Jeśli jednak nie rozpoczniemy leczenia, odbieramy sobie jakąkolwiek szansę na ładną i zdrową skórę.
Panuje pogląd, że trądzik jest chorobą młodzieńczą i z czasem ustąpi. Faktycznie dzieje się tak w wielu przypadkach, lecz pamiątki po chorobie jakie nam zostają w postaci blizn, dziur w skórze, odbarwień, ciemnych plam, zniekształcenia konturów twarzy, guzów na plecach i klatce piersiowej które mogą pozostać są w późniejszym czasie kolejnym problemem. Łatwiej jest wyleczyć skutecznie trądzik niż pozbyć się zmian pozostawionych na skórze przez chorobę.
Trądzik jest również chorobą wpływającą na psychikę pacjentów, na ich relacje z bliskimi, na umiejętność nawiązywania kontaktów, na pewność siebie a pośrednio na nasze związki na pracę i przyszłość.
W arsenale metod walki z tą chorobą istnieje kilka metod, mniej i bardziej skutecznych. Nie ma jednej, głównej, najlepszej, a leczenie musi być dobrane do stanu zdrowia pacjenta, jego sytuacji życiowej, stanu psychicznego, planów życiowych, aktywności i determinacji w walce z chorobą. Skuteczne leczenie wymaga regularnych badań dodatkowych, kontroli lekarza prowadzącego, dyscypliny i wielu wyrzeczeń pacjenta oraz wiedzy i doświadczenia lekarza. Lekarz dobiera właściwą metodę i w miarę obserwowanych efektów może modyfikować zaleconą terapię na bardziej skuteczną, ale też bardziej uciążliwą dla pacjenta. W części przypadków sięgamy po najcięższy kaliber leków bez próby leczenia pośredniego, ponieważ zmiany są tak duże, że czekanie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w wyglądzie skóry.