Trądzik różowaty powszechnie kojarzony jest z kalafiorowatym przerośnięciem nosa występującym u części chorych mężczyzn. Faktycznie jest to ciężka odmiana trądziku, zajmująca z czasem nie tylko twarz, spotykana częściej u mężczyzn Nie oznacza to jednak, że kobiety są od niej wolne.
Z wielu względów należy podjąć właściwe leczenie tego schorzenia dermatologicznego.
Wbrew pozorom choroba ta dotyka więcej kobiet i dotyczy około 10% populacji w wieku 30-55 lat. Trądzik ten najczęściej występuje u osób z I i II fototypem skóry.
Choroba nieleczona lub zaniedbana prowadzi do trwałych zmian skórnych pozostawiających blizny, przebarwienia, nierówności skóry. Może to doprowadzać to trwałego oszpecenia zwłaszcza twarzy, pleców i dekoltu, stąd leczenie trądziku jest z wielu względów wymagane i zalecane.
W lekkich przypadkach walczyć z trądzikiem można za pomocą leków miejscowych. Proszę jednak pamiętać, że preparaty myjące, płyny, toniki, mydła i maści tylko wspomagają likwidację objawów trądziku a nie leczą go u podstaw. W części przypadków, jako skuteczna forma leczenia stosowana jest terapia antybiotykowa miejscowa i ogólna oraz leczenie hormonalne u kobiet.
Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry zaliczaną do nerwic naczynioruchowych skóry. Wielu spośród pacjentów nie kojarzy swojego „napadowego” czerwienienia się na twarzy z chorobą, jaką jest rumień twarzy i utożsamia je z nieśmiałością albo zdenerwowaniem. Niestety początek tej choroby związany jest właśnie ze wzmożoną reaktywnością naczyń krwionośnych skóry twarzy, bez jeszcze utrwalonych zmian skórnych. Widocznym objawem jest wtedy napadowe czerwienienie się skóry w postaci rumieńca, ustępujące po pewnym czasie. Rumień twarzy można jednak poddać leczeniu. Schorzenie tego rodzaju jest diagnozowane i leczone w Mediwa Clinic w Poznaniu.
Stres, słońce i alkohol mogą przyczyniać się do powstawania tych widocznych objawów rumienia, nie tylko na twarzy ale też na szyi, ramionach i dekolcie.
Do czynników stymulujących pojawienie się rumieńca może należeć również spożywanie gorących potraw, zaburzenia hormonalne, korzystanie z sauny, stosowanie niektórych leków, występowanie opryszczki.
Kolejnym etapem nieleczonej choroby jest utrwalenie się rumieńca w środkowej części twarzy Ta faza rozwoju rumienia jest rozpoznawana, gdy pojawiają się czerwone, twarde guzki oraz pieczenie twarzy i złuszczanie się naskórka. Skrajną wersją tej choroby jest wystąpienie postaci guzowatej i przerośniętej. Może ona dotyczyć nosa, powiek, czoła i uszu. U około 20-50 % chorych odnotowuje się także postać oczną tej choroby charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem spojówek, zespołem suchego oka, obrzękami i nadwrażliwością na promienie słoneczne.
Leczenie trądziku różowatego polega na zdiagnozowaniu czynników zaostrzających i ich unikaniu, na prowadzeniu prawidłowej pielęgnacji skóry, leczeniu farmakologicznym i laseroterapii. Bardzo dobre wyniki leczenia rumienia i Trądziku różowatego uzyskujemy dzięki zabiegom laserem medycznym.
Polecamy osobom, które zauważą opisane powyżej objawy dokładną diagnostykę i leczenie w gabinecie Mediwa Clinic Poznań.
Newsletter
Zapisz się do newlettera i otrzymuj od nas najlepsze oferty i porady.