
Laserowe usuwanie włosów
Wykonywana w naszej klinice w Poznaniu depilacja laserowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Do tego celu służą lampy IPL i ich kombinacje z działaniem fal radiowych oraz różnego typu lasery. W przypadku każdego usuwania mówimy o stałej redukcji włosów w obszarze zabiegowym definiowane jako nieodwracalne zmniejszenie liczby odrastających po zakończeniu leczenia i nie musi to oznaczać likwidacji wszystkich włosów poddanych zabiegowi. Liczba odrastających po zakończeniu całego cyklu leczenia musi być stała przez czas dłuższy niż okres pełnego cyklu wzrostu mieszków włosowych, który waha się od 4 do 12 miesięcy w zależności od lokalizacji na ciele. Każdy włos na naszym ciele przechodzi stałe cykle rozwoju zwane anagenem, katagenem i telogenem. Anagen jest sześcioetapową fazą wzrostu, katagen jest okresem przejściowym, gdy włosy przestają rosnąć i przygotowują się do wypadnięcia. Ostatnią fazą cyklu jest telogen w trakcie którego odpoczywają i nie rosną a pod jego koniec zostają wyparte przez nowe włókna rosnące pod nimi.

Laserowa depilacja
Światło emitowane laserowo absorbowane jest w chromoforze włosów, czyli melaninie. Impuls lasera musi być podany na odpowiednią głębokość i wystarczająco długi aby podgrzać melaninę do punktu w którym ciepło rozproszy się po całym mieszku włosa i zniszczy komórki macierzyste. Do każdego typu i koloru oraz grubości należy dobrać odpowiednie ustawienia długości impulsu lasera oraz jego siły. Obecnie do wykonania zabiegu depilacji owłosienia stosuje się lampy IPL oraz lasery o różnym typie różniące się długością fali światła, głębokością penetracji skóry a co za tym idzie skutecznością, jaką gwarantuje laserowe usuwanie włosów. Od producenta i jakości lasera zależy oczywiście jego moc, możliwość ustawień oraz możliwości dodatkowe np. w postaci systemu chłodzenia skóry redukującego bolesność zabiegu.- IPL – są to lampy emitujące bardzo szerokie spektrum światła które pochłaniane są nie tylko przez włos ale również przez inne struktury skóry. Są to najczęściej stosowane aparaty (nie lasery) do usuwania owłosienia z uwagi na ich stosunkowo niewielką cenę zakupu oraz eksploatacji w porównaniu do profesjonalnych laserów. Ich skuteczności jest bardzo słaba i sprowadza się raczej do osłabienia cebulek niż ich zniszczeniu. Oczywiście wielokrotne wykonanie zabiegów depilacji laserowej niechcianego owłosienia może osłabić ilość odrastających włosów, ale nie doprowadzi do ich trwałego usunięcia.
- E-Light – to lampa IPL z wykorzystaniem dodatkowo działania prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości RF. Trochę bardziej skuteczne niż lampy IPL. Potrafią jednak przy wielu zabiegach usuwania wzrost bardzo jasnych włosów z czym trudno radzą sobie lasery.
- Lasery Rubinowe o długości 694,3 nm były pierwszymi skonstruowanymi laserami o głębokości penetracji ok 1 mm o słabej skuteczności w laserowej depilacji owłosienia.
- Lasery Alkeksandrytowe o długości fali 755 nm i głębokości penetracji 1,8 mm. Bardzo skuteczne w usuwanie włosów z uwagi na wysokie powinowactwo do melaniny. Ich światło wnika troszeczkę płyciej niż laserów diodowych przez co zabieg wykonywany przy ich użyciu jest mniej bolesny niż w przypadku popularnych laserów diodowych. Laser aleksandrytowy uważany jest za tzw. złoty standard laserowej depilacji owłosienia i większości analiz technicznych i skuteczności porównywana jest do tego typu lasera.
- Lasery diodowe o fali 808-810 nm i penetracji 1,8 mm mają porównywalną skuteczność i są obecnie najbardziej popularne wśród laserów wykorzystywanych do depilacji włosów.
- Lasery neodymowo-yagowe o długości fali 1040 nm i głębokości penetracji 4 mm. Ten typ lasera jest skuteczny ale z uwagi na głębokość wnikania wiązki bardzo bolesne i powinny być częściej stosowane do zamykania naczynek na nogach niż do bezpośredniego usuwania.

- Zły to usunięcie mniej niż 25 % włosów.
- Umiarkowany 25-50% włosów.
- Dobry 50-75 % włosów.
- Bardzo dobry 75-95% włosów.
- Doskonały – usunięcie ponad 95% włosów.