Depilacja laserowa

Włosy od zawsze stanowiły naszą ozdobę lub były naszą zmorą. Dbamy o jakość naszych włosów, ich zdrowie i fryzurę na głowie ale niekoniecznie chcemy mieć włosy zwłaszcza ciemne i widoczne na innych częściach ciała. Od wieków ludzie starają się radzić sobie z nadmiarem owłosienia poprzez golenie, wyrywanie mechaniczne, depilację woskiem, kremami chemicznymi. Niestety każda z tych metod ma jedną oczywistą wadę – włosy tak usunięte odrosną po jednym, kilku lub kilkunastu dniach. Obecnie najskuteczniejszą metodą depilacji jest zastosowanie specjalnie dobranej wiązki światła które uszkadza lub niszczy włos. W ostatnim czasie pojawiły się w sprzedaży nawet domowe urządzenia tego typu które stały się bardzo popularne ale ich skuteczność porównywalna jest z depilacją woskiem. Włosy odrastają po ok 2 tygodniach.

Laserowe usuwanie włosów

Depilacja laserowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Do tego celu służą lampy IPL i ich kombinacje z działaniem fal radiowych oraz różnego typu lasery. W przypadku każdej depilacji mówimy o stałej redukcji włosów w obszarze zabiegowym definiowane jako nieodwracalne zmniejszenie liczby włosów odrastających po zakończeniu leczenia i nie musi to oznaczać likwidacji wszystkich włosów poddanych depilacji. Liczba włosów odrastających po zakończeniu całego cyklu leczenia musi być stała przez czas dłuższy niż okres pełnego cyklu wzrostu mieszków włosowych, który waha się od 4 do 12 miesięcy w zależności od lokalizacji na ciele. Każdy włos na naszym ciele przechodzi stałe cykle rozwoju zwane anagenem, katagenem i telogenem. Anagen jest sześcioetapową fazą wzrostu włosa, katagen jest okresem przejściowym gdy włosy przestają rosnąć i przygotowują się do wypadnięcia. Ostatnią fazą cyklu włosa jest telogen w trakcie którego włosy odpoczywają i nie rosną a pod jego koniec zostają wyparte przez nowe włókna włosa rosnące pod nimi. Fazy wzrostu włosów głowy Włosy można usunąć trwale tylko w trakcie anagenu zaś każdy włos kieruje się własnym cyklem i dwa rosnące obok siebie mogą być w różnych fazach wzrostu. Oznacza to, że w trakcie jednego zabiegu nie uda się zniszczyć wszystkich włosów. Okres fazy anagenowej i telogenowej jest różny w różnych okolicach i przykładowo włosy na nogach są w anagenie ok 16 tygodni a w telogenie ok 24 tygodni. Owłosienie głowy w anagenie jest zaś przez 2 do 6 lat a w telogenie 3-4 miesiące. Każde z miejsc owłosionych ma również określony procent włosów w odpowiednich cyklach wzrostu włosa. Zdrowa skóra głowy ma 85 – 90 % włosów w fazie anagenu zaś omawiane wcześniej nogi tylko 20 % w tej fazie. Depilacja nóg wymaga więc minimum 5-6 zabiegów regularnie powtarzanych w odstępach 7-10 tygodni aby poddać zabiegowi wszystkie możliwe włosy w trakcie anagenu. Skuteczność depilacji poza typem i długością wykorzystanego światła, jakością sprzętu, wiedzą i umiejętnością operatora sprzętu i zachowaniem wszystkich procedur uzależniona jest też od fototypu i rodzajów włosów. Wszystkich ludzi kwalifikuje się do określonego typu skóry wg klasyfikacji Fitzpatrica. Istnieje 6 rodzajów skóry począwszy od bardzo jasnej, białej, kremowo białej, brązowej, ciemnobrązowej po czarną. rodzajecery

Usuwanie owłosienia laserem

Światło lasera absorbowane jest w chromoforze włosów, czyli melaninie. Impuls lasera musi być podany na odpowiednią głębokość i wystarczająco długi aby podgrzać melaninę do punktu w którym ciepło rozproszy się po całym mieszku włosa i zniszczy komórki macierzyste. Do każdego typu i koloru włosów oraz ich grubości należy dobrać odpowiednie ustawienia długości impulsu lasera oraz jego siły. Obecnie stosuje się do depilacji lampy IPL oraz lasery o różnym typie różniące się długością fali światła, głębokością penetracji skóry a co za tym idzie skutecznością depilacji. Od producenta i jakości lasera zależy oczywiście jego moc, możliwość ustawień oraz możliwości dodatkowe np. w postaci systemu chłodzenia skóry redukującego bolesność zabiegu.
 • IPL – są to lampy emitujące bardzo szerokie spektrum światła które pochłaniane są nie tylko przez włos ale również przez inne struktury skóry. Są to najczęściej stosowane aparaty (nie lasery) do redukcji owłosienia z uwagi na ich stosunkowo niewielką cenę zakupu oraz eksploatacji w porównaniu do profesjonalnych laserów. Ich skuteczności jest bardzo słaba i sprowadza się raczej do osłabienia cebulek włosa niż ich zniszczeniu. Oczywiście wielokrotne zabiegi mogą osłabić ilość odrastających włosów ale nie doprowadzi do ich trwałego usunięcia.
 • E-Light – to lampa IPL z wykorzystaniem dodatkowo działania prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości RF. Trochę bardziej skuteczne niż lampy IPL. Potrafią jednak przy wielu zabiegach osłabić wzrost bardzo jasnych włosów z czym trudno radzą sobie lasery.
 • Lasery Rubinowe o długości 694,3 nm były pierwszymi skonstruowanymi laserami o głębokości penetracji ok 1 mm o słabej skuteczności w depilacji.
 • Lasery Alkeksandrytowe o długości fali 755 nm i głębokości penetracji 1,8 mm. Bardzo skuteczne w depilacji z uwagi na wysokie powinowactwo do melaniny. Ich światło wnika troszeczkę płyciej niż laserów diodowych przez co zabieg wykonywany przy ich użyciu jest mniej bolesny niż w przypadku popularnych laserów diodowych. Laser aleksandrytowy uważany jest za tzw. złoty standard depilacji i większości analiz technicznych i skuteczności depilacji porównywana jest do tego typu lasera.
 • Lasery diodowe o fali 808-810 nm i penetracji 1,8 mm mają porównywalną skuteczność i są obecnie najbardziej popularne wśród laserów wykorzystywanych do depilacji.
 • Lasery neodymowo-yagowe o długości fali 1040 nm i głębokości penetracji 4 mm. Ten typ lasera jest skuteczny ale z uwagi na głębokość wnikania wiązki bardzo bolesne i powinny być częściej stosowane do zamykania naczynek na nogach niż do depilacji.
Poszczególne urządzenia będą się więc różniły skutecznością depilacji oraz komfortem jej wykonywania i bolesnością, która niestety potrafi być bardzo wysoka, dla części pacjentów nie do zniesienia. O bolesności zabiegów czytaj w następnym artykule. Skuteczność laserowego usuwania włosów zależy więc od rodzaju włosów, parametrów lasera, liczby zabiegów, schematu leczenia, rodzaju i jakości urządzenia, użytych parametrów dostosowanych do typu włosa, umiejętności, dokładności, rzetelności i uczciwości osoby wykonującej zabieg, głębokości lokalizacji mieszków włosowych, koloru włosa i skóry, grubości włosów oraz fazy cyklu wzrostu. Depilacja laserem Wynik depilacji można ocenić za pomocą stopnia zmniejszenia liczby włosów po rocznej obserwacji od zakończenia cykli zabiegów;
 • Zły to usunięcie mniej niż 25 % włosów.
 • Umiarkowany 25-50% włosów.
 • Dobry 50-75 % włosów.
 • Bardzo dobry 75-95% włosów.
 • Doskonały – usunięcie ponad 95% włosów.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Mediwa Clinic – Poznań.