Czy czerniak jest czarny?

08.08 2017

Czy czerniak jest czarny?

Wydaje się Wam, że jest to śmieszne pytanie i każdy zna na nie odpowiedź. Nic bardziej mylnego… To jeden z wielu poglądów powodujących, że w Polsce jest tak dużo nowotworów skóry rozpoznawanych na etapie tak późnym, że trudno jest z nimi już walczyć.

Najwięcej czerniaków diagnozuje się w Australii ponieważ zamieszkują ją w większości jasnowłosi potomkowie Europejczyków a klimat i intensywność słońca w regionie który zamieszkują nie jest dla nich stworzony. Jednak australijscy lekarze rozpoznają raka skóry w bardzo wczesnym stadium, co pozwala na wyleczenie pacjentów. Wynika to ze świadomości pacjentów którzy zgłaszają się na regularne badania z każdą zmianą pojawiającą się na skórze.
W Polsce dalej pokutuje przekonanie, że czerniak musi być czarny i jest to coś co wyróżni się strasznie spośród naszych znamion i „pieprzyków”. Kolejnym mylnym poglądem który pokutuje w naszym społeczeństwie jest „nie dotykaj znamienia skalpelem, bo zamieni się w raka”.
W Polsce rak skóry oczywiście z uwagi na klimat nie występuje tak często jak w słonecznej Australii, jednak u nas jeśli ktoś ma raka skóry lub stan przedrakowy nie idzie do lekarza i uważa to za coś normalnego (zwykły „pieprzyk”) albo nie chce zapeszyć wizytą u lekarza. Pozwalamy więc na hodowanie sobie raka, który da szybko przerzuty i w efekcie, bez leczenia zabije nas po pewnym czasie.


Przechodząc do pytania tytułowego. Czerniak nie musi być czarny, nie musi być nawet ciemny i może być znacznie jaśniejszy niż wszystkie pozostał znamiona (pieprzyki) które mamy na swoim ciele. Niestety też rozpoznanie takiego jasnego znamienia jako raka jest trudne i wymaga olbrzymiego doświadczenia w diagnostyce nowotworów skóry. Oko dermatologa uzbrojone tylko w dermatoskop (rodzaj lupy, szkła powiększającego stosowanego przez lekarzy dermatologów) ma duże problemy w rozpoznania takiej zmiany jako nowotworowej z uwagi na mikroskopijne zmiany które mogą sugerować zmianę nowotworową. Bardzo ważne są więc wiedza, doświadczenie i praktyka lekarza badającego.

DERMATOSKOP

WIDEODERMATOSKOP


Nowoczesna dermatologia posługuje się wideodermatoskopami dającymi mikroskopowe powiększenie obrazu oraz dodatkowe narzędzia w postaci komputerowej analizy, pomiarów znamienia, analizy porównawczej z bazą znamion i oświetlenia spolaryzowanego, które umożliwiają dostrzeżenie subtelnych cen zmian nowotworowych.


Poniżej zamieszczamy zdjęcie znamienia widocznego pod zwykłym dermatoskopem oraz obrazu jaki widzi lekarz posługujący się wideodermatoskopem. Jest to zmiana melanocytowa. Widoczny w zmianie kolor biały, a nie czarny zmiany nakazuje zachowanie szczególnej ostrożności przy diagnostyce tego znamienia. Może być ono błędnie rozpoznane jako dermatofibroma z uwagi na występującą tu centralnie białą plamę. W powiększeniu mikroskopowym widoczne są jednak niewielkie punkcikowate, różowe specyficzne dla czerniaka naczynia krwionośne w obszarze zakreślonym kołem. Jest tzw. wzorzec naczyniowy wskazujący na rozpoznanie czerniaka. Nie czekaj więc aż rak rozwinie się na Twojej skórze i w Twoim ciele. Badaj regularnie wszystkie znamiona. Zwróć uwagę zwłaszcza na te, które uległy jakieś zmianie lub dopiero się pojawiły.