Badanie lupą dermatologiczną czy wideodermatoskopem?

10.09 2017

Badanie lupą dermatologiczną czy wideodermatoskopem?

Część znamion na naszym ciele to zwykłe „pieprzyki”. W większości przypadków wcale nie przejmujemy się ich wyglądem, zmianami, jakim ulegają lub tworzeniem się nowych zmian skórnych. Bardzo często trafiają do nas pacjenci z zupełnie innym problemem medycznym, u których w trakcie badania zwracamy uwagę na nietypowe znamiona. Lekarze w takiej sytuacji badają to znamię w ramach standardowej konsultacji i zawsze wykorzystujemy do tego celu doskonałej klasy wideodermatoskop Foto Finder.

Jednak bez celowej diagnostyki znamion nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich zmian na ciele. Uczulamy, więc pacjentów, aby kontrolowali swoje i swoich bliskich zmiany skórne. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zgłaszać się z każdą podejrzaną zmianą na profesjonalne badanie. W domu możecie ocenić je sami w ramach badania ABCDE zwracając uwagę na;

A – jak asymetrię,
B – jak brzegi poszarpane i nierównomierne,
C – jak czerwony lub czarny niejednolity kolor,
D – jak duży rozmiar powyżej 6 mm średnicy,
E – jak ewolucję i zmianę w wyglądzie znamienia.


Każdy lekarz dermatolog może dokonać również oceny przy pomocy lupy dermatologicznej zwanej dermatoskopem. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie mógł pomóc w ocenie zmian a w razie potrzeby skierować pacjenta do wycięcia podejrzanego znamienia.
Najdoskonalszą metodą oceny znamion są jednak wideodermatoskopy, które pozwalają na mikroskopową ocenę skóry i wychwycenie cech charakterystycznych dla zmian nowotworowych niewidocznych gołym okiem ani pod powiększeniem w dermatoskopie. Nowoczesne wideodermatoskopy umożliwiają też przeprowadzenie badania w zmiennych warunkach oświetlenia włącznie ze spolaryzowanym, co dodatkowo uwidacznia szczególne cechy raka skóry nawet w bardzo początkowych stadium rozwoju. Ponieważ kamera wideodermatoskopu sprzężona jest z komputerem w badaniu wykorzystuje się również analizę znamienia dedykowanym specjalistycznym oprogramowaniem oraz analizę porównawczą z bazą setek tysięcy już zdiagnozowanych zmian i nowotworów.
Przyjrzyjcie się zmianie początkowo ocenianej, jako rogowacenie łojotokowe. Dopiero ocena dokonana z wykorzystaniem wideodermatoskopu przez doświadczonego w ocenie znamion lekarza dermatologa ujawnia cechy nakazujące zapalić czerwone światło dotyczące tej zmiany. Obszar zakreślony kołem oceniany może być, jako ognisko rogowacenia łojotokowego, ale jednocześnie nie pozwala wykluczyć czerniaka. Strzałkami oznaczono punkcikowe naczynia a gwiazdkami nieregularne, linijne naczynia krwionośne. Takie właśnie zmiany zazwyczaj nie występują w niegroźnym rogowaceniu łojotokowym, lecz stanowią najczęściej występującą kombinację wzorca naczyniowego w ogniskach śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka złośliwego. Na poniższych zdjęciach to samo znamię w widoku przez lupę oraz w wideodermatoskopie.


A Ty ile masz znamion podobnych do tego? Zapraszamy na specjalistyczne badanie.